Otec nie je matka v nohaviciach

Autor: Valéria Ovšanková | 27.6.2011 o 21:31 | Karma článku: 8,13 | Prečítané:  1779x

Opäť raz  Striedavá výchova, tentoraz  v slovenských podmienkach, so slovenskými otcami... Otec nie je matkou v nohaviciach...nie je a nikdy nebude, nech sa akokoľvek tvrdohlavo hráme na rovnoprávnosť aj v takýchto absurdných oblastiach, sú názory také a také, spory, pravdy a polopravdy na oboch stranách...ide o značne kontroverznú otázku, v ktorej sa asi ako v iných podobných(ako napr. interrupcie, alebo povedzme tresty smrti) nikdy nenájde jediná a univerzálna, správna pravda. A už vôbec model striedavej starostlivosti odkopírovaný zo západných krajín, sa nehodí na slovenskú mentalitu. Na mentalitu slovenských rodín, mužov, žien, poňatia rodina ako pojmu. Nie sme nato pripravení a roky ešte nebudeme...

Dovolím si takú úvahu...ak je povedzme „zlý“ otec a „dobrá“ matka, dieťa má ŽIŤ s matkou. S tým by azda mal každý súhlasiť... Ak je“ zlá“(alkoholizmus, psychopatická povaha a pod.), matka a „dobrý“( starostlivý, láskyplný, trpezlivý a zodpovedný) otec, vtedy je lepšie pre dieťa žiť s otcom. Bez debaty. Ak sú obaja –všeobecne povedané- slušní a schopní sa postarať o dieťa, dieťa patrí -matke.... Prečo???

Lebo jednoducho je z biológie, resp. aj medicíny známy pojem „biologická jednotka“- dieťa a matka...... matka prežívala tehotenské nevoľnosti, matka ho cítila v tele mesiace pred narodením, ona ho porodila, ona ho kojila... a  práve pre toto všetko- tak, ako všetky samice v prírode- ona bola a je prioritou pre dieťa. Tak to je.... nikdy otec, ktorý je v biologickom zmysle slova  ploditeľ- nemôže mať taký vzťah k dieťaťu a ani- nemá... Zákonite.Dieťa naozaj  patrí predovšetkým k matke, ak je už situácia taká, že nemôžu byť rodičia spolu v ako tak harmonickej rodine...hovorím hlavne o dieťati do 10-12 rokov.
Oteckovia sa búria... samozrejme...ale keby sa hypoteticky -zrazu legislatíva zmenila naopak , ako bolo doposiaľ pred zavedením Striedavej starostlivosti v júli min. roku a dieťa by sa bežne a často zverovalo do starostlivosti otca, za par rokov by bola vzbura otcov, aby sa to vrátilo spať...... zistili by že dieťa v noci bežne aj viackrát plače, že chce jeho čas, že je koniec vysedávaniu pri telke, a ich záľubám, že s dieťaťom sa treba učiť- trpezlivo, dlho a denne- nielen mu letmo skontrolovať úlohu a položiť obligátnu otázku "čo bolo dnes v skole"..... ľahko je byt u nás otcom, keď otcovia vedia, že aj tak sa manželka postará.....nezvládali by v drvivej väčšine ten tlak, majú priam v povahe hľadať ľahšiu cestu....A pokým sa plne nestarajú o dieťa, tak nemôžu mať ani poňatie, ako sa to prežíva a čo to vyžaduje....... a tak by sa stavalo, že otcovia, ktorí by sa mali starať o deti, by ich po krátkom čase čoraz častejšie vodili k svojim mamám a sestrám, ako sa to aj v týchto prípadoch deje a nikto sa nad tým nepozastavuje, ale ak by to isté robila matka, už by bola zlou matkou. Jasne počujem, ako kričia, že nie, oni by sa starali, len nemali doteraz príležitosť a o to im v striedavej výchove ide...je toho teraz všade plno, takýchto moderných, milujúcich, obetavých otcov, priam mamičiek v nohaviciach... Lenže nie, nemajú to v génoch, v povahe, nie sú na to stavaní, sú to muži- samci, ploditelia, živitelia, a lovci. Ale nie sú  to -a nikdy nebudú- ´matky.A špeciálne slovenskí muži, resp. otcovia nato jednoducho ešte ani mentalitou nezačali dozrievať, aspoň ako je to napr. v západnej Európe, kde je to aspoň v tomto bode lepšie...

A nebudem  v tomto článku uvádzať ojedinelé výnimky.

U nás je a (dlhé roky bol) konzervatívnejší pohľad a prístup k takýmto otázkam...toto zákonodarcovia, ktorí u nás min. roku zaviedli do zákona o rodine inštitút Striedavej starostlivosti- vôbec nezohľadnili. A toto ich- absolútne do našich podmienok nevhodné- rozhodnutie si budú odnášať deti, o osude ktorých sa takto bude- očakávam, že idúc s dobou stále častejšie -rozhodovať.

 

Je už  prírodou daný fakt, že nič okrem spermie, resp. polovice genetickej informácie dieťaťu zo seba nedali... a teda nemali si ani ako vytvoriť tak spriaznený a priam pudovo intímny vzťah k dieťaťu ako ho má matka.Určite by priemerný, aj podpriemerný chlap dokázal dieťa vychovať... no, povedzme, skôr zabezpečiť, aby žilo a prežilo, ale spochybňovať právo matky na to, aby jej bolo dieťa zverene do starostlivosti je  zvrátené...z hľadiska úplnej podstaty ľudského tvorstva.

Starať sa o deti znamená obeť- osobnú, dennodennú, v podobe straty voľnosti......... a to „ľudský samec“ prosto nemá v povahe- obetovať sa- na úkor svojho ega, ktoré je tak príslovečné, a známe aj ako pojem „mužské ego“...a tak onedlho by riešil vec po svojom- zadovážil by si pestúnky a vypĺňal čas detí v lepšom prípade prevažne voľnočasovými aktivitami- a denný prozaický život s dieťaťom, plný povinností, či sa ockovi práve chce, či nie, či je chorý, či unavený...presne, ako to úplne spontánne a samozrejme robievajú celé stáročia matky- tak tieto by boli realizované postupne stále viac bez jeho prítomnosti.Dokonca príp. nové partnerky, čo s nimi momentálne žije a bude žiť, sa budú na výchove podieľať aktívnejšie, ako on, lebo- dokonca aj v mladej vymaľovanej slečne sa poväčšine ozve materinský pud a ako tak sa postará...

Takže „s dobou idúci milujúci oteckovia“, aj keď viem, že to už z princípu neuznáte- je to fakt( aj keď žiaľ v tejto dobe ignorovaný) že dieťa patrí predovšetkým k matke. Otcovia majú výsadu a možnosť, aby  žili s nimi a spolupodieľali sa na jeho výchove v mužských aspektoch...sú potrebným doplnkom, ale len doplnkom.

Nemali by to kaziť...oteckovia, čítavajte rozprávky, sami sa ponúkajte, že budete chodiť pre dieťa do škôlky, že vy budete chodiť na rodičovské, že vy cez víkendy(pozor- bežne, stále, nielen, keď budete mať náladu!) dieťaťu navaríte kašičky a budete ho osobne kŕmiť, že vy mu poutierate tváričku, že vy mu vyperiete zašpinené vecičky, že -až potom všetkom- s nim pôjdete kočíkovať a do parku...ale čo to? Aha- veď vy to nerobíte a nevyužívate, ani keď môžete...hm?

Tak prečo ukrivdene voláte po" rovnoprávnosti" vo zverovaní detí súdm??? Aby ste víťazoslávne odobrali matke dieťa a potom, keď sa pocitu víťazstva nabažíte- posunuli dieťa Vašej novej žene, alebo svojej matke, alebo opatrovateľke, lebo „nezvládate“, „nestíhate“ a pod..?Veď oni sa toho vďačne ujmú, aj ocka poľutujú...mimochodom ďalší rozdiel typický v našom myslení- čo je pre matku samozrejmosť, ak nechcem povedať "psia povinnosť", nad ktorou sa nikto nepozastavuje, to isté je u ocka vyzdvihované až glorifikované...
Pravdaže existujú skvelí otcovia, ale tí sú poväčšine aj normálni manželia a uplatňujú si svoje otcovstvo denne a nemajú potrebu požadovať niečo také, ako sa proklamuje v poslednej dobe.

Nuž...záverom asi len skonštatujem, že slovo rovnoprávnosť, rovnako ako slová trebárs tolerancia alebo demokracia, právo a povinnosť sú slová veľmi vďačné...ohybné, ako práve potrebujeme.Takže tak...máme "právo" krájať deti napoly, ako ďalší kus spoločne nadobudnutého majetku, veď otec je "rovnoprávny" rodič..."povinnosť" starať sa o dieťa je tiež pojem vágny a je možné si na jeho vysvetlenie dosadiť čokoľvek..."demokracia" zas je slovo, ktoré radi používame, aby sme vyjadrili našu príslušnosť k vyspelým západným krajinám...takže od nich slepo preberáme aj veci, ktoré sú zatiaľ na naše pomery neaplikovateľné... viď zákon o Striedavej starostlivosti.V mene demokracie si o tom môžme povedať, aj napísať...ako ja teraz- a to je všetko. Ideme s dobou, viem. Berme všetko, čo je nové, nech je to čokoľvek.Tak fajn...smutné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Michal Gučík o návšteve Danka: Možno mám len dobrý kávostroj

O vypovedaní koaličnej zmluvy som sa dozvedel z médií, tvrdí Gučík.

PLUS

SNS skúšajú posunúť slovenské "zvyklosti", doplatia na svoju nenažranosť

Peniaze na vedu sa na Slovensku rozdeľujú hlboko pod úrovňou civilizovaného sveta.

KOMENTÁRE

Počet superstarostov sa zvýšil o sto percent

Raslavický starosta je nový Vlado Ledecký.


Už ste čítali?